Koha v Dockeru

Trendem poslední doby jsou kontejnerové služby, jednou z progresivně rozvíjejících se je Docker. Tato technologie umožňuje výrazným způsobem zjednodušit a zrychlit instalaci a správu komplexních systémů.

Docker logo

Cílem vývoje kontejneru pro systém Koha je dodání řešení, které i knihovnám bez hlubokých znalostí Linuxu umožní systém jednoduše a rychle nainstalovat a nasadit. Instalace systému není složitá, ale využití předpřipraveného image výrazně zkracuje dobu potřebnou k vytvoření produkčního prostředí na minimum (cca 20 minut, podle rychlosti linky). Prostředí uvnitř všech kontejnerů je identické, což výrazně zjednodušuje jejich správu. Zároveň toto řešení umožňuje individuální nastavení jednotlivých instalací na míru potřeb knihovny bez nutnosti kompromisů, například tedy na úkor pestrosti poskytovaných služeb čtenářům.

Instalace

Aktuální verze image je umístěna na v repozitáři Docker. Tam naleznete také návod, jak provést přípravu i samotnou instalaci.

docker pull opensourceknihovna/koha-docker
docker compose up -d

Zdrojový Docker file je dostupný na GitHubu.

Po instalaci

Po ukončení procesu instalace dockerové image je třeba projít ještě webovým instalátorem Koha, což je otázka několika minut. Potom je Koha připravena k importu dat a používání. Nemusíte znát detaily Linuxu, nemusíte být odborníky na příkazovou řádku. Stačí základní počítačové dovednosti a instalaci zvládnete. Uvnitř kontejneru běží standardní instalace Koha, takže můžete využít všech existujících návodů a postupů při dalším nastavení. A aktualizace? Správci image vytvoří novou verzi při každé aktualizaci a po otestování jen aktualizujete celou image. aktualizaci aplikace provedete jednoduše i na vašem chytrém telefonu nebo tabletu.

Připravujeme

na Dockeru naustále pracujeme a bychom rádi implementovali tyto novinky:

  • české katalogizační šablony MARC21 dostupné ihned po instalaci
  • přednastavené české Z39.50 zdroje pro stahování bubliografických a autoritních záznamů
  • předpřipravený obsah (ověřené hodnoty a nastavení)